Transport
top-logo2022.png

Sådan kommer dit barn frem og tilbage

Når vi skal på skoleudflugt, er det nemt, fordi vi har vores egen bus, som vi bruger til at transportere børn og personale i. Den samme bus kører hver morgen og hver eftermiddag ruter, så dit barn kan komme til og fra skole fra det meste af oplandet. Ruten bliver redigeret op til sommerferien. Vi forsøger at nå så mange som muligt.

Du kan se ruteplanen herunder.

Desuden er der offentlige busruter.

Børn fra Bindslev kan køre med rute 82 om morgenen fra Bindslev kl. 07.41

til Sindal station - ankomst Kl. 07.59. Her bliver de samlet op kl. 08.02 af vores skolebus.
 

Vi kører kun til Bindslev onsdag og torsdag på ruten kl. 14.50.

SPS_Top_Transport.jpg

Skolebus Ruteplan 2021/2022 

Kører mandag til fredag, alle skoledage

Morgenrute

07.00

Dybdalsvej og Mosbjegvej (ved t-krydset)

07.15

Brugsen/kirke Lendum

07.21

Stenhøjvej 336

07.27

Løthvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

07.31

Tårsvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

07.33

Glimsholtvej 650

07.38

Højbjergvej og Glimsholtvej (ved t-krydset)

07.43

Ugiltvej 200, Linderum

07.53

Lokesvej, Sindal (ved overgang til Odinsvej)

07.58

Baggesvognsvej, Sindal (overfor varmeværket)

08.02

Sindal station (ved banen)

08.10

Sindal Privatskole og Børnehus

 

Eftermiddagsrute 13.55

13.55

Sindal Privatskole og Børnehus

14.00

Dybdalsvej – Mosbjegvej j (ved t-krydset)

14.05

Kringlehedevej og Rammelhøjvej (ved krydset)

14.07

Brugsen/Kirken i Lendum

14.10

Stenhøjvej 336

14.14

Løthvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

14.17

Tårsvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

14.20

Glimsholtvej 650

14.23

Lendumvej 474

14.28

Højbjergvej og Glimsholtvej (ved t-krydset)

14.35

Ugiltvej 200 Linderum

14.40

Sindal station (ved banen)

14.48

Lokesvej, Sindal

15.00

Baggesvognsvej, Sindal (overfor varmeværket)

15.10

Bindslev hotel

Eftermiddagsrute 14.50 

Kører kun onsdag og torsdag

14.50

Sindal Privatskole og Børnehus

14.50

Dybdalsvej og Mosbjegvej (ved t-krydset)

15.00

Stenhøjvej 336

15.05

Løthvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

15.10

Glimsholtvej 650

15.15

Ugiltvej 200, Linderum

15.20

Sindal station (ved banen)

15.25

Lokesvej, Sindal

15.30

Baggesvognsvej, Sindal (overfor varmeværket)

15.35

Bindslev Hotel

Busregler

 

  • Der må ikke samtales med chaufføren under kørsel.

  • Der må gerne samtales med hinanden dog således at man ikke generer sine medpassagerer. 

  • Sikkerhedsseler skal altid være fastspændt under kørsel.

  • Tasker og anden bagage skal være på gulvet under sædet.

  • Det er ikke tilladt at sidde med computeren under kørsel.

  • Det er tilladt at bruge telefon med lavt lydniveau.
     

Hvis man ikke overholder reglerne kan man ikke få lov til at køre med bussen. Forældrene vil blive informeret om at vi desværre ikke kan tage ansvaret for at køre med eleven.