Transport
top-logo2022.png

Sådan kommer dit barn frem og tilbage

Når vi skal på udflugt, er det nemt, fordi vi har vores egen bus, som vi bruger til at transportere børn og personale i. Den samme bus kører hver morgen og hver eftermiddag ruter, så dit barn kan komme til og fra skole fra det meste af oplandet. Ruten bliver revideret op til sommerferien hvert år. Vi forsøger at nå så mange som muligt.

Du kan se ruteplanen herunder.

Desuden er der offentlige busruter.

Børn fra Bindslev kan køre med rute 82 om morgenen fra Bindslev kl. 07.41

til Sindal station - ankomst kl. 07.59. Her bliver de samlet op kl. 08.02 af vores skolebus.
 

Vi kører kun til Bindslev på sidste afgang fra skolen hver dag. Det vil sige mandag, torsdag og fredag på kl. 13.55 ruten. Tirsdag og onsdag på ruten kl. 14.50.

SPS_Top_Transport.jpg

Skolebus Ruteplan 2022/2023 

Kører mandag til fredag, alle skoledage

Morgenrute

07.00

Dybdalsvej og Mosbjegvej (ved t-krydset)

07.04

Jerupvej og Pletvej (ved t-krydset)

07.09

Åsenvej 33

07.15

Bindslev Hotel

07.25

Baggesvognsvej, overfor varmeværket i Sindal

07.29

Lokesvej ved overgang til Odinsvej

07.34

Sindal Station ved banen

07.39

Lendumvej og Karlsmindevej (ved t-krydset)

07.44

Glimsholtvej 650

07.49

Løthvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

07.56

Lendum Skole Enghavevej

08.08

Sindal Privatskole og Børnehus

 

Eftermiddagsrute 13.55

13.55

Sindal Privatskole og Børnehus

14.00

Dybdalsvej – Mosbjergvej (ved t-krydset)

14.04

Jerupvej og Pletvej (ved t-krydset)

14.09

Åsenvej 33

14.15

Bindslev Hotel

14.25

Baggesvognsvej, overfor varmeværket i Sindal

14.29

Lokesvej ved overgang til Odinsvej

14.34

Sindal Station ved banen

14.39

Lendumvej og Karlsmindevej (ved t-krydset)

-

Lendumvej 474

14.44

Glimsholtvej 650

14.49

Løthvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

14.53

Enghavevej 160

14.56

Lendum Skole

15.10

Kryds Kringelhedevej og Rammelhøjvej

Eftermiddagsrute 14.50 

Kører kun tirsdag og onsdag

14.50

Sindal Privatskole og Børnehus

-

Dybdalsvej og Mosbjegvej (ved t-krydset)

-

Jerupvej og Pletvej (ved t-krydset))

-

Åsenvej 33

-

Bindslev Hotel

-

Baggesvognsvej, overfor varmeværket i Sindal

-

Lokesvej ved overgang til Odinsvej

-

Sindal Station ved banen

-

Lendumvej og Karlsmindevej (ved t-krydset)

-

Glimsholtvej 650

-

Løthvej og Kringelmosevej (ved t-krydset)

-

Lendum Skole

Busregler

 

  • Der må ikke samtales med chaufføren under kørsel.

  • Der må gerne samtales med hinanden dog således, at man ikke generer sine medpassagerer. 

  • Sikkerhedsseler skal altid være fastspændt under kørsel.

  • Tasker og anden bagage skal være på gulvet under sædet.

  • Det er ikke tilladt at sidde med computeren under kørsel.

  • Det er tilladt at bruge telefon med lavt lydniveau.
     

Hvis man ikke overholder reglerne, kan man ikke få lov til at køre med bussen. Forældrene vil blive informeret om, at vi desværre ikke kan tage ansvaret for at køre med eleven.